در بازدید از انجمن معلولین استان هرمزگان؛ مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس تأکید کرد: استفاده از تمامی ظرفیت ها و توانمندیهای معلولین در جامعه

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس با اشاره به اینکه معلولیت محدودیت نمی باشد بر استفاده از تمامی ظرفیت ها و توانمندی های معلولین در جامعه تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس، معظمی گودرزی در حاشیه بازدید از انجمن معلولین بهزیستی استان هرمزگان، افزود: جامعه باید به معلولین به عنوان انسان های توانمند نگاه کند و معلولین باید فرصت یابند تا استعدادهای خلاق هنری و فکری،اجتماعی،خود را رشد داده و آن را نه تنها برای منافع خود بلکه برا ی غنی سازی جامعه بکارگیرند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد :تمامی دستگاههای اجرایی و سازمان ها باید درخصوص مناسب سازی و تردد معلولین درسطح شهر تلاش مضاعف نمایند.

وی با تاکید بر پیشگیری‌ها در معلولیت‌های بعد از تولد هزینه‌های درمان در معلولیت‌ها را ۲۵ برابر هزینه‌های پیشگیری دانست و گفت: بین ۵۰ تا ۷۰ درصد معلولیت‌ها قابل پیشگیری است.

معظمی گودرزی افزود: با نگاه پیشگیرانه می‌توانیم از بسیاری معلولیت‌ها پیشگیری کرده و آمار معلولان را در جامعه کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه علی رغم تعداد کثیر معلولان در جامعه، حضور آنان مشهود نیست، دلیل این موضوع را نامناسب بودن معابر دانست و تصریح کرد: علاوه برمناسب سازی خیابان‌ها باید به استاندارد سازی نیز توجه شود، باید پذیرفت که معلولان در برابر دیگر افراد جامعه از حقوق یکسانی برخوردار هستند، بنابراین مانند دیگر شهروندان باید بتوانند از امکانات رفاهی و خدماتی بهره مند شوند.

در ادامه صابری (عضو هیأت مدیره انجمن معلولین استان هرمزگان) نیز گزارشی از فعالیت معلولان و توانبخشی ارائه و اظهار کرد: این انجمن با قدمتی ۱۲ ساله دارای ۸۰۰ عضو می باشد که از این تعداد ۳۵۰ نفر را بانوان تشکیل داده و ۲۲۱ نفر مستمری بگیر می باشند.

ویبا اشاره به فعالیت های معلولین در گروه های مختلف فرهنگی و هنری،اظهار کرد: تیم های ورزشی مختلفی از قبیل فوتسال، شنا، والیبال و بسکتبال ویژه معلولین تشکیل شده است که متأسفانه به دلیل عدم حمایت دستگاه های مختلف از حضور در مسابقات لیگ های کشوری محروم مانده ایم.

عضو هیأت مدیره انجمن معلولین استان هرمزگان در خصوص اقدامات صورت گرفته این نهاد غیردولتی در بهبود وضعیت زندگی معلولین، خاطرنشان کرد:اخذ امکانات مسکن برای معلولین در شرایط حاد، تقویت ویژگی های فرهنگی و آموزشی معلولین، تشکیل گروه های مختلف سرود و تئاتر و کسب عناوین مختلف استانی و کشوری، حضور ورزشکاران معلول هرمزگان در تیم های ملی رشته های مختلف ورزشی از جمله این اقدامات می باشد.

وی در پایان یکی از مهمترین مشکلات جامعه معلولین را کمبود ویلچر برای سهل کردن حرکتی معلولین دانست و عنوان کرد: در حال حاضر تنها ۲۰ نفر از اعضای این انجمن دارای ویلچر هستند که امیدواریم مسوولین با توجه بیشتر به حل این معضل بپردازند.

لازم به ذکر است، در این نشست با اعلام آمادگی مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس، مقرر شد در جلسات بعدی با ارائه درخواست ها و برنامه های انجمن معلولین استان هرمزگان، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس در فراخور مسوولیت هایش به برطرف کردن برخی از این معضلات بپردازد.