واحد فرهنگی

فرهنگ امروز ما که در زندگی کنونی مان تبلور پیدا کرده مانند قارچی نیست که بدون ریشه از زمین بیرون زده باشد بلکه میوه درخت کهنسالی بوده که پس از قرن ها تحول به دست ما رسیده و به مثابه شناسنامه ای هویت شهروندان را معلوم ساخته است.

بنابراین با توجه به فعالیت‌های گسترده و متنوع مراکز فرهنگی هنری با  عناوینی از قبیل فرهنگ‌سرا، خانه فرهنگ، کتابخانه، موزه و همچنین طی جستجوی نیازمندی های فکری و فرهنگی جوانان باید مجموعه هایی متناسب و هماهنگ با فرصت ها و ضرورت ها بوجود می آمد تا ساماندهی و انطباق کامل سیاست‌ها، راهبردها، برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی رابا آموزه‌های دین مبین اسلام، دیدگاه‌ها و رهنمودهای حضرت امام خمینی(قدس سره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، سیاست‌های کلی فرهنگی و چشم‌انداز بیست ساله نظام،  مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و سیاست‌های کلان مدیریت شهری و سایر ضوابط و مقررات لازم‌الاجرا تشکیل می شد خوشبختانه این امر منجر به  دستور مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۵ برای ایجاد سازمان فرهنگی هنری شهرداری در استان تهران با حضور و نظارت مسوولانی از سطوح عالی مملکت و در مالکیت و پشتیبانی‌های شهرداری اما در قالب یک سازمان مستقل، گردید” که این امر اهمیت و حساسیت فعالیت‌های فرهنگی را نمایان می‌ سازد.

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس در نیمه دوم سال ۱۳۸۵ به تصویب شورای شهر رسید و در اوایل ۱۳۸۶ مجوز تاسیس آن از وزارت کشور صادر گردید.

از آنجایی که یکی از ارکان تشکیل دهنده هر کشوری فرهنگ آن می باشد به همین دلیل خط مشی ها و سیاست گذاری های در هرجامعه ای نمی تواند جدای از فرهنگ ،آرمان و ارزش ها و نیازهای برخاسته آن جامعه باشد تا جایی که امام خمینی (ره) در مورد نقش و اهمیت فرهنگی فرموده است:

«بی شک بالاترین و والاترین عنصری که در موجودیت هر جامعه دخالت اساسی دارد فرهنگ آن جامعه است. اساسا فرهنگ هر جامعه، هویت و موجودیت آن جامعه را نشان می دهد».

واحد فرهنگی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس در نظر دارد با  کاهش تصدی‌گری در فعالیت‌های فرهنگی شهر بندرعباس و واگذاری قسمتی از مأموریت‌ها و برنامه‌ها به بخش‌های غیردولتی و مردمی با رعایت مصالح و مقررات البته با  همکاری و تعامل هدفمند با نهادها به‌ویژه تشکل‌های فرهنگی و اجتماعی غیردولتی مانند کانون‌های مردمی، مساجد، پایگاه‌های مقاومت بسیج، سازمان‌های مردم‌نهاد  NGO ها( با تشکیل خانه شهریاران جوان بندرعباس) و ایجاد فرهنگسراها در محلات حاشیه نشین شهر بندرعباس (فرهنگسرای دوراهی ایسینی) و تحت نظارت قرار دادن تعدادی از آموزشگاهها ومو سسات آموزشی فرهنگی(آموزشگاه افسانه هنرو موسسه شخصیت پردازی کودک) در راستای هم‌افزایی در فعالیت‌های فرهنگی هنری شهر اقدامات مثمر ثمری را به سرانجام برساند.

از دیگر برنامه ها و فعالیتهای مهم فرهنگی شهر بندرعباس که در دستور کار این واحد قرار دارد توجه خاص به رویکرد توسعه محله محور در سطح شهر (اعم از حریم و حاشیه‌ها) در برنامه‌ریزی و اقدام‌های فرهنگی ،مسجد محوری و   ارایه خدمات و تولید و عرضه محصولات فرهنگی مناسب و مطلوب در راستای پاسخ‌گویی به نیازها، مشکلات، خلاء ها و معضلات فرهنگی شهر بندرعباس می باشد .

البته باید یادآور شد ؛از آنجایی که یکی از اهداف اجرایی سازمان احیای هویت شهری و محلی می باشد ، برای عملی نمودن این هدف برنامه های مشخصی را تعریف نموده ایم و در واقع این گونه برنامه ها و فعالیتها را می توان به فعالیتهای مناسبتی و غیر مناسبتی تقسیم نمود .

برنامه های مناسبتی همانطوریکه  از نامش پیداست گرامیداشت بزرگان و شخصیت ها ،برگزاری جشن ها ی میلاد ومراسمات سوگواری ائمه ،برگزاری  جشنواره ها و مناسبتهای بزرگان و شاعران و هنرمندان بومی استان در جهت تقویت و حفظ و احیاء آداب و رسوم فرهنگ بومی محلی هرمزگان می باشد .

فعالیتهای غیر مناسبتی نیز شامل:

-حمایت از هنرمندان و گروههای هنری :ایجاد کتابخانه تخصصی هنرمندان در محل خانه شهریاران جوان و دعوت از هنرمند خوب استانمان جناب آقای سیروس کهوری نژاد به جشن شب سینما گران در قالب تجلیل از ایشان و…

-برگزاری همایش های آموزشی :مهارت های زندگی ،همایش شخصیت پردازی نوجوان و….

-برگزاری نمایشگاه: راه اندازی نمایشگاه کتاب، نمایشگاه کتیبه های قرآنی ،نمایشگاه لباس های سنتی استان  با تلفیقی از لباس های مدرن ،نمایشگاه چاپ سیلک بر روی شال ،روسری و لباسهای مردانه ، نمایشگاه توانمندیهای زنان استان و…

-برگزاری جشنواره ها: جشنواره محله به محله در سطح محلات شهر بندرعباس و…

– برگزاری دوره های آموزشی در خانه شهریاران جوان  در قالب آشنایی شهروندان با حقوق و تکالیف خود در قبال شهر و ایجاد زمینه و تقویت انگیزه برای مشارکت در مسائل شهری و… برگزار نموده ایم.

نمونه هایی از فعالیت هایی بود که  در واحد فرهنگی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس اتفاق افتاده است

البته این واحد وظایف سنگین تری در راستای بستر سازی، تدوین ارزش یابی در حوزه های فرهنگــی، اجتما عی سطح شهر جهت نیل به مشارکت جمعی، توسعه فرهنگی، تعمیق فکر و اندیشه دینی، توانمند و  ایجاد نشاط و شادابی جسمی و روحی، از طریق برنامه های راهبردی، در قالب وظایف ذیل ساماندهی و اجرای وظایف خود را  بر عهده دارد  از قبیل :

۱٫  انجام فعالیت‌های آموزشی در راستای اهداف، سیاست‌ها و مأموریت‌های سازمان و راه‌اندازی مراکز آموزشی و فرهنگی بنا به ضرورت در عرصه‌های آموزش شهروندی، سبک زندگی و مهارت‌ها.

۲٫   تعامل و همکاری هدفمند با هنرمندان و فرهیختگان متعهد و بهره‌گیری از توان و تخصص آنان در پیشبرد مآموریت‌ها و وظایف.

۳٫   ایجاد بستر لازم برای توسعه مشارکت شهروندان در فعالیت‌های مختلف فرهنگی و هنری و تلاش در جهت افزایش سهم مصرف خدمات و کالاهای فرهنگی .

۴٫  برنامه ریزی و اجرای برنامه هایی که متناسب با نیازها ، رشد آگاهی وتقویت توان تجزیه وتحلیل برنامه ها در حوزه مسائل فرهنگی اجتماعی .

۵٫   بررسی هنجارها ، چالشها ، آسیبها و بحرانهای فرهنگی اجتماعی حاکم بر جامعه شهری و تدوین و ارائه طرحهای راهبردی در جهت دفع یا تقلیل ناهنجاریهای شایع  در سطح شهر بندرعباس.

۶٫   برنامه ریزی و اجرای طرح هایی در جهت تقویت هویت و احساس تعلق شهروندان نسبت به شهر و محل سکونت خود.

امید است با استعانت از درگاه خداوند باریتعالی بتوانیم حرکت های مهم فرهنگی را پایه گذاری نماییم و شهروندان خوب هرمزگانی نیز از فعالیتهای فرهنگی که این سازمان با حمایتهای همه جانبه شهردار محترم برگزار می نماید برخوردار باشند و بتوانیم رضایت خاطرشان را مهیا و فضایی ایجاد نماییم که از حقوق شهروندی خود نهایت استفاده را ببرند.