مسابقات محلی کَندِرکشی و جهله کشی در بندرعباس برگزار شد

چهارمین دوره مسابقات کَندِرکشی و جهله کشی در محله پشت شهر بندرعباس با استقبال پرشور شهروندان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس در این خصوص، ابراز کرد: چهارمین دوره مسابقه بومی محلی جهله کشی و کندرکشی با هدف نشان دادن سنت قدیمی بندرعباسی و مشقت‌ها و سختی‌های پدران و مادران ما در گذشته برای تأمین آب موردنیاز خود در منزل برگزار شد.

محمدمهدی جهانبخش اضافه کرد: این رویداد چندین پیام را می‌تواند در بر داشته باشد، یکی اینکه احیای بازی بومی و محلی به‌عنوان یک سنت دیرینه مردم بندرعباس و دیگری اینکه ما قدر آب را بیشتر بدانیم.

وی تصریح کرد: آب امروزه به‌راحتی در دسترس شهروندان قرار دارد و همه در مصرف بهینه آب مسئول هستیم و با توجه به خشک‌سالی‌های موجود در سال‌ها آینده با مشکلاتی مواجه خواهیم شد ولی با فرهنگ‌سازی صحیح می‌توانیم در جهت حفظ و نگه داشت این سرمایه حیاتی کوشا باشیم.

جهانبخش خاطرنشان کرد: هر دوره از این مسابقات با استقبال بیشتری مواجه شده است و چهارمین دوره این مسابقات چه به لحاظ شرکت‌کننده و چه به لحاظ حضور تماشاگران شاهد کمیت و کیفیت خوبی بود.

وی اظهار کرد: برگزارکنندگان این رویداد که اهالی محله پشت شهر بندرعباس بودند و با حمایت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس این مسابقات را صورت دادند می‌توانند الگویی برای دیگر محلات شوند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس گفت: باید به دنبال ثبت ملی این رویداد باشیم و میراث فرهنگی در این زمینه نیاز است اقدامات لازم را صورت دهد و این وضعیت در محلات دیگر بندرعباس در گذشته نیز بوده است و امیدوارم شهروندان بیشتر قدردان مصرف بهینه آب باشند.

شهردار بندرعباس نیز در حاشیه این مسابقات، تصریح کرد: کندرکشی و جهله کشی از آیین‌های سنتی مردم بندرعباس است که در این آیین‌ها و سنت‌ها آداب اجتماعی قدیم مردم بندرعباس قرارگرفته است.

عباس امینی زاده اضافه کرد: شهر بندرعباس نیز براساس هویت تاریخی و مسائل طبیعی و جغرافیایی با کمبود آب روبه‌رو بوده است و منابع آب محدودی داشته است که با توجه به چنین شرایطی در گذشته مردم برای تأمین آب به‌وسیله کندر و جهله نیاز خود را تأمین می‌کردند.

وی ابراز کرد: زنده کردن این سنت باعث می‌شود ما از فرهنگ اصیل خود که با زحمت و مشقت به‌دست‌آمده است، حفاظت کنیم و از طرف دیگر تأثیر به سزایی در اهمیت موضوع آب به‌عنوان مایه حیات دارد.

شهردار بندرعباس خاطرنشان کرد: حفظ آثار و تمام سنت‌ها و آیین‌های بندرعباس باعث احیای فرهنگ اجتماعی و هویت تاریخی‌مان می‌شود.

گفتنی است در این مسابقات که با دیگر برنامه‌های جنبی همراه بود، سه نفر از شرکت‌کنندگان پس از رقابت در بخش‌های جهله کشی و کندرکشی توانستند عناوین برتر این مسابقات را کسب کنند که موردتقدیر قرار گرفتند.

FavoriteLoadingAdd to favorites
RSS
Instagram