ششمین دوره مسابقات بومی محلی کَندِرکشی و جهله کشی در بندرعباس برگزار می شود

ششمین دوره مسابقات کَندِرکشی و جهله کشی در محله پشت شهر بندرعباس برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس در این خصوص گفت: مسابقات بومی محلی جهله کشی و کندرکشی با هدف نشان دادن سنت قدیمی بندرعباسی و مشقت‌ها و سختی‌های پدران و مادران ما در گذشته برای تأمین آب موردنیاز خود در منزل است برگزار می شود.

الیاس محسنی اضافه کرد: کندرکشی و جهله کشی از آیین‌های سنتی مردم بندرعباس است که در این آیین‌ها و سنت‌ها آداب اجتماعی قدیم مردم بندرعباس قرارگرفته است..

وی اظهار کرد: شهر بندرعباس نیز بر اساس هویت تاریخی و مسائل طبیعی و جغرافیایی با کمبود آب روبه‌رو بوده است و منابع آب محدودی داشته است که با توجه به چنین شرایطی در گذشته مردم برای تأمین آب به‌وسیله کندر و جهله نیاز خود را تأمین می‌کردند.

محسنی ابراز کرد: زنده کردن این سنت باعث می‌شود ما از فرهنگ اصیل خود حفاظت کنیم و از طرف دیگر این عمل تأثیر به سزایی در اهمیت موضوع آب به‌عنوان مایه حیات دارد.

وی عنوان کرد: این رویداد چندین پیام را می‌تواند در بر داشته باشد، یکی اینکه احیای بازی بومی و محلی به‌عنوان یک سنت دیرینه مردم بندرعباس و دیگری اینکه ما قدر آب را بیشتر بدانیم.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس تصریح کرد: آب امروزه به‌راحتی در دسترس شهروندان قرار دارد و همه در مصرف بهینه آب مسئول هستیم و با توجه به خشک‌سالی‌های موجود در سال‌ها آینده با مشکلاتی مواجه خواهیم شد ولی با فرهنگ‌سازی صحیح می‌توانیم در جهت حفظ و نگه داشت این سرمایه حیاتی کوشا باشیم.

وی اظهار کرد: برگزارکنندگان این رویداد که اهالی محله پشت شهر بندرعباس هستند و شش سال متوالی با حمایت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس برگزار می شود.

 ششمین دوره مسابقات بومی محلی کندرکشی جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۰ در محله پشت شهر جنب مسجد صاحب الزمان برگزار می شود. جهت شرکت در مسابقه با شماره های ۰۹۲۱۶۳۲۲۰۹۷-۰۹۱۷۷۶۸۸۷۱۹  تماس حاصل فرمایید.