ششمین دوره مسابقات کَندِرکشی و جهله کشی در محله پشت شهر بندرعباس برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی،اجتماعی ورزشی شهرداری بندرعباس؛ به مناسبت چهل ویکمین سالگرد انقلاب اسلامی ششمین دوره مسابقه بومی محلی کندر کشی وجهله کشی درمحله پشت شهر بندرعباس با حضور عباس امینی زاده شهردار بندرعباس ، روح الله مرادی شهردارمنطقه سه، الیاس محسنی رییس سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس وجمعی از اهالی پشت شهر و شهروندان برگزار شد.

مسئول برگزاری این مسابقه:هدف از برگزاری آنرا حفظ سنت هاو آدابو رسوم محلی و پاسداشت آب و صرفه جویی در مصرف آن عنوان کرد.

عبدالطیف ضیایی افزود: این مسابقه برای کندر کشی مردان به مسافت دو کیلومتر و برای زنان یک کیلومتر در نطر گرفته شده بود.

 درپایان درمسابقه کندر کشی مردان به ترتیب: هاشم بهجتی پور ، رضا حاتم سلیمی و اسحاق حسین زاده اول تاسوم شدند.

درمسابقه جهله کشی نیز آمنه حاجی زاده ، خاتون طراحی و مریم آبدارمقام های اول تا سوم کسب کردند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس در این خصوص گفت: مسابقات بومی محلی جهله کشی و کندرکشی با هدف نشان دادن سنت قدیمی بندرعباسی و مشقت‌ها و سختی‌های پدران و مادران ما ر گذشته برای تأمین آب موردنیاز خود در منزل است برگزار می شود.

الیاس محسنی اضافه کرد: کندرکشی و جهله کشی از آیین‌های سنتی مردم بندرعباس است که در این آیین‌ها و سنت‌ها آداب اجتماعی قدیم مردم بندرعباس قرارگرفته است..

وی اظهار کرد: شهر بندرعباس نیز بر اساس هویت تاریخی و مسائل طبیعی و جغرافیایی با کمبود آب روبه‌رو بوده است و منابع آب محدودی داشته است که با توجه به چنین شرایطی در گذشته مردم برای تأمین آب به‌وسیله کندر و جهله نیاز خود را تأمین می‌کردند.

محسنی ابراز کرد: زنده کردن این سنت باعث می‌شود ما از فرهنگ اصیل خود حفاظت کنیم و از طرف دیگر این عمل تأثیر به سزایی در اهمیت موضوع آب به‌عنوان مایه حیات دارد.

وی عنوان کرد: این رویداد چندین پیام را می‌تواند در بر داشته باشد، یکی اینکه احیای بازی بومی و محلی به‌عنوان یک سنت دیرینه مردم بندرعباس و دیگری اینکه ما قدر آب را بیشتر بدانیم.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس تصریح کرد: آب امروزه به‌راحتی در دسترس شهروندان قرار دارد و همه در مصرف بهینه آب مسئول هستیم و با توجه به خشک‌سالی‌های موجود در سال‌ها آینده با مشکلاتی مواجه خواهیم شد ولی با فرهنگ‌سازی صحیح می‌توانیم در جهت حفظ و نگه داشت این سرمایه حیاتی کوشا باشیم.

وی اظهار کرد: برگزارکنندگان این رویداد که اهالی محله پشت شهر بندرعباس هستند و شش سال متوالی با حمایت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس برگزار می شود.