مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس: بازارهای هفتگی یکی از جاذبه‌‎های گردشگری بی‌نظیر هرمزگان است/ تقویت بازارهای هفتگی نقش موثری در حمایت از مشاغل خانگی دارد

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس از ایجاد سه شنبه بازار ویژه بانوان در این شهرستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس، معظمی گودرزی با بیان اینکه بازارهای محلی نقش موثری در حمایت از مشاغل خانگی دارند،گفت:بازارهای هفتگی در کنار اهمیتی که برای تقویت اقتصاد خانوارهای کم درآمد دارد یکی از جاذبه‌‎های گردشگری بی‌نظیر استان نیز است.

وی اظهار کرد: ضرورت دارد به این بازارهای که بصورت هفتگی و به طور منظم از دیرباز تاکنون در شهرهای بزرگ و کوچک استان و حتی روستاهای مهم برپا می‌شود، توجه بیشتری شود و در راستای ظرفیت سازی و ایجاد بسترهای مناسب در این راه حرکت نماییم.

معظمی گودرزی با بیان اینکه بازارهای محلی ظرفیت بسیار مناسبی برای تامین برخی نیازهای مردم دارند، افزود: تقویت این بازارها نقش موثری در حمایت از مشاغل خانگی خواهد داشت چراکه بسیاری از روستاییان و فروشندگان این بازارها کالای تولیدی خود را که عمدتا کشاورزی یا از محصولات آن است، عرضه می‌کنند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس تاکید کرد: با توجه به اینکه این بازارها در شهرهای دیگر استان از رونق خوبی برخوردار است ضرورت دارد با همکاری شهرداری و سایر دستگاه‌های ذیربط در بندرعباس نیز شاهد احیا آن باشیم.

معظمی گودرزی اظهار کرد: برپایی بازارهای هفتگی در بندرعباس به ساماندهی دست فروشان و کاهش سد معبرها نیز کمک می‌کند و با توجه به میزبانی بندرعباس از گردشگران این امر می تواند در تمامی ابعاد موثر واقع شده و سبب رشد فرهنگی استان هرمزگان شود.

وی تصریح کرد: متأسفانه نتوانسته ایم از پتانسیل بالای این قبیل بازار ها استفاده کرده ، علاوه بر عرضه هویت ایرانی به چرخه اقتصادی مناطق مختلف کشور کمک کنیم و به ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان هر شهر بپردازیم و در تحقق این امر مهم ضرورت کار کارشناسی منسجم و برنامه ریزی دقیق کاملاً احساس می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه زنان گردانندگان اصلی اغلب بازارهای محلی در سراسر کشور هستند، خاطرنشان کرد: این قشر سختکوش و هنرمند در یک روز خاص هفته گرد هم می آیند تا هم گوشه ای از هنر خود را به نمایش گذاشته و هم در جایگاه سرپرست خانوار امرار معاش کنند.

گودرزی تولید صنایع دستی که مزین به نقش آثار تاریخی‎، باستانی و یادمان‌های ویژه هر کشور و هر منطقه دانست و عنوان کرد: این هنر ملی ایران بواسطه بازتاب ذوق سرشار، اندیشه خلاق و هنرمندان پرمایه ولی بی‌ادعا، باید بصورت جدی و برنامه‌ریزی شده مورد حمایت قرار گیرد، این در حالی است که صنایع دستی طی سالیان متمادی، چه در دوران رونق و شکوفایی و چه در دوره‌های رکود، هنگامی که با توسعه صنعت گردشگری و حفظ میراث فرهنگی همراه بوده سهم شایسته و در خور توجهی در اقتصاد کشور و معرض هنر ناب و خالص ایران و نهایتا زندگی اقتصادی و حیات فرهنگی ما داشته است.

وی در ادامه بیان کرد: عدم تبلیغات کافی و جامع نسبت به معرفی صنایع دستی کشورمان در جهان یکی دیگر از عوامل فراموشی صنایع دستی است که لازم است صدا و سیما و مطبوعات و . . . در این رابطه بیشتر برنامه داشته باشند و دولت در این رابطه حمایت های بیشتری بعمل آورد .

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس در پایان با اشاره به برپایی “سه شنبه بازار” ویژه بانوان در این شهرستان، گفت: این بازار به صورت هفتگی روزهای سه شنبه در بوستان شهید سایانی(پارک بانوان) از ساعت ۱۵:۳۰ الی ۲۰ در زمینه های صنایع دستی و آشپزی برپا می شود که علاقه مندان جهت حضور در این مراسم هفتگی می توانند با مراجعه به دفتر مدیریت بوستان شهید سایانی اقدام به ثبت نام و شرکت در این گردهمایی فرهنگی هنری کنند.