مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان: مقوله فرهنگ مرز نمی شناسد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان گفت: بحث فرهنگی مرز ندارد هرچند در جزییالت بین استان ها تفاوت فرهنگ دیده می شود.

IMG_2859

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس، جلسه ای که به منظور تعامل بیشتر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان، اعضای شورای شهر بندرعباس و مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس برگزار شد.

در ابتدای جلسه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان با بیان اینکه دغدغه اصلی فرهنگ در جامعه موضعاتی است که در شورای فرهنگ کشور مطرح می شود، اظهار کرد: بحث فرهنگی مرز ندارد هرچند در جزییالت بین استان ها تفاوت فرهنگ دیده می شود.

حجت الاسلام و المسلمین حسین مرشدی تصریح کرد: به کار گیری واژه های خاص فرهنگی توسط مقام معظم رهبری مانند ناتوی فرهنگی و تهاجم فرهنگی نشان از اهمیت جایگاه فرهنگ استو

وی با اشاره به اینکه از قرار گرفتن افرادی خبره و فرهنگی در مسند شورای شهر بندرعباس و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس بسیرا خوشحالم، خاطرنشان کرد: نکته تأسف برانگیز در وادی فرهنگ جزیره ای عمل کردن دستگاه های اجرایی است که سبب ضعف عملکردی در وادی فرهنگ شده است.

مرشدی با بیان اینکه همگرایی و همفکری مناسبی بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای شهر بندرعباس برقرار است، اضافه کرد: برنامه های سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس در ایام ماه مبارک رمضان به ویژه در سنین کودک و نوجوان نشان از توجه ویژه مسئولان آن به مسائل فرهنگی و دینی است.

وی همچنین در مورد وضعیت فعلی کتابخانه شهدا افزود: این فضا هم اکنون جایی مناسب برای مطالعه نیست در حالی که باید این مکان به نماد زیبایی در خلیج فارس تبدیل شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان در پایان از آماده بودن بستر کار فرهنگی در استان هرمزگان خبرداد و اظهار کرد: گاهی فرافکنی در حوزه فرهنگ نتیجه مطلوبی که باید در حوزه فرهنگی ایجاد شود را از بین می برد که از مهمترین آسیب ها در این زمینه می توان به عدم استفاده درست از رسانه ها، عدم شناخت لازم از آسیب ها و تهدیدهای فرهنگی و عدم استفاده از پتانسیل های سایر دستگاه های فرهنگی است.

در ادامه عضو شورای شهر بندرعباس گفت: مقوله فرهنگ و شورای فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که نیازمند توجه و برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف در نظرگفته شده در آن دارد.

پرویز سالاری با بیان اینکه باید مولفه ها را در یک مسیر هدایت کنیم، اظهار کرد: ما کار نرم افزاری را با سخت افزاری اشتباه گرفته ایم زیرا کارکرد تنها آمار و ارقام نیست بلکه باید به دنبال کارکرد فرهنگی باشیم.

وی با اشاره به اینکه ابزار متناسب با پتاسنیل هر ارگان فرهنگی استفاده می شود، تصریح کرد: در بحث عاشورا بدون بدون برنامه ریزی دولت تمامی امور به صورت روتین انجام می شود زیرا باید به مردم اعتماد کرد.

سالاری در پایان گفت: باید با استفاده از پتانسیل های موجود انتظار اثربخشی داشته باشیم و متناسب با ابزار برنامه ریزی کرد.

همچنین دیگر عضو شورای شهر بندرعباس گفت: فرهنگ تنها در واژه فرهنگ خلاصه نمی شود بلکه مقوله گسترده ای است که فعالیت در این حوزه نیازمند تخصص و تجربه لازم است.

کیانوش جهانبخش با اهمیت دانستن پرداخت به مسائل و مشکلا حوزه فرهنگی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، تصریح کرد: امیدواریم شاهد برنامه ریزی های اصولی در راستای ارتقا فرهنگ باشیم که نخستین گام آن فرهنگسازی و توسعه فرهنگ شهروندی است.

IMG_2866

وی در پایان گفت: ایران اسلامی از غنای فرهنگی بالایی برخوردار است و باید با فراهم کردن زیرساخت های لازم فرهنگ که تمامی حوزه ها را در برمی گیرد اشاعه دهیم.

در ادامه دیگر عضو شورای شهر بندرعباس گفت: موازی کاری دستگاه های اجرایی در حوزه فرهنگ سبب شده تا یم خط مشی واحد در این حوزه رخ ندهد.

رضا حیدری زاده افزود: فرهنگ و ارتقا آن نیازمند یک برنامه و خط مشی واحد است تا بتوان در آن راستا حرکت کرد و گام های اصلی و اساسی در این راستا برداشته شود.

وی در پایان گفت: امیدوارم شاهد رشد فرهنگ شهروندی باشیم زیرا پایه و اساس فرهنگسازی و ارتقا فرهنگ در جامعهف رهنگ شهروندی است.

همچنین مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس گفت: تجربه نشان می دهد هر گاه در مقوله فرهنگ پای زور و تحمیل به میان آمده جواب نداده است .

محمد مهدی جهانبخش با اشاره به اینکه مقوله فرهنگ و اندیشه با فکر و ذهن آدمی نسبت مستقیمی دارد، تصریح کرد: باید بهترین روش ها را به کار گرفت تا به موفقیت واقعی در زمینه فرهنگی رسید، می بایست به جای روش های سلبی و تحمیلی به روش های اقناعی و ایجابی اندیشید.

وی بیان کرد: باید قبول کرد که اصولا نمی توان کاری کرد که همگان مانند هم بیندیشند، در جامعه امروز هم خرده فرهنگ های قابل توجهی شکل گرفته است.

جهانبخش ادامه داد: همانطور که در روایات بزرگان دین و اسلام هم به آن اشاره شده ، کارها باید عملی شوند و در حد حرف نمانند و  باید در عمل آن را ثابت کنیم و در حقیقت باید مردم را با غیر زبانمان یعنی با اعمالمان دعوت به کار و جهاد کنیم.

وی، وظیفه مردم را در قبال تحقق شعار رهبری مهم برشمرد و ابراز داشت: یکی از موضوعاتی که مقام معظم رهبری مثال زدند این بود که مردم همه باید عزم جهادی پیدا کنند که این فرهنگ را در کشور سراسری اجرا کنند.

جهابنخش خاطرنشان کرد: شکوفا شدن فرهنگ باعث شکوفایی اقتصادی نیز خواهد شد و به نوعی می توان گفت فرهنگ به تمامی حوزه ها ورود پیدا کرده و می تواند منجر به توسعه شود.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس در پایان تعامل با دستگاه فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان را امری مهم تلقی و بر آن تأکید کرد.

لازم به ذکر است، در پایان جلسه مقرر شد تا سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس در بحث برگزاری نمایشگاه قرآنی که از ۲۶ تیرماه تا ۴ شهریورماه در حسینیه ی ثارلله برپا می شود، مشارکت داشته باشد.